Dziś jest: 19.06.2018
   Ochotnicza Straż Pożarna


Ochotnicza Straż Pożarna w Mościsku została założona w roku 1947, przez Michała Karbowiaka, Stanisława Dziekańskiego, Władysława Chamere i wielu innych mieszkańców. Do pożarów jeżdżono wozem zaprzężonym w dwa konie, tak było do końca lat 60 ubiegłego stulecia, kiedy OSP dostało przyczepę doczepianą do ciągnika. W połowie roku 1975 została rozpoczęta budowa nowej remizy do której wprowadziliśmy się już po roku od rozpoczęcia jej budowy, i wtedy został przekazany nam samochód LGM8/8 , który służył mam do roku 1983. W 1983 został przekazany nam z Komendy Rejonowej w Dzierżoniowie samochód GBA2,5/16 STAR 244. W 1992r braliśmy udział w gaszeniu największego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej spaleniu uległo 9500 ha. W roku 1995 zostaliśmy włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, typ S2. W 2008r została powołana JEDNOSTKA OPERACYJNO TECHNICZNA, która ma za zadanie brać udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych, powodzie, wichury oraz inne zagrożenia, a także gaszenie pożarów. Nasza jednostka wyposażone jest w sprzęt ratownictwa drogowego (nożycorospierak) sprzęt do udzielania pomocy przedmedycznej (szyny, Kramera, nosze, torba) Na dzień dzisiejszy jesteśmy jedyną jednostką w powiecie Dzierżoniowskim, która posiada sprzęt do ratownictwa wodnego (łodzie, ponton, kapoki). Obecnie nasza OSP liczy 27 druhów, w tym honorowych 3 wspierających 1.


Na walnym zebraniu w dniu 22 stycznia 2011roku został powołany nowy zarząd w składzie:

Ryszard Bednarek - prezes
Grzegorz Chorąży - wiceprezes-naczelnik
Kamil Cichy - sekretarz
Zbigniew Rogowski - gospodarz
Komisja Rewizyjna
Grzegorz Grzywiński - przewodniczący
Paweł Jurewicz - sekretarz
Jan CichyOchotnicza Straż Pożarna w Mościsku
58-116 Mościsko, ul. Szkolna 9a
tel. 074 832 91 29
074 832 90 29
tel. Alarmowy 998 lub 112--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podsumowanie Pracy OSP w Mościsku w roku 2012
W roku 2012 Jednostka Operacyjno-Techniczna z Mościska brała udział w 26 zdarzeniach
18 razy gasiła pożary(suchej trawy i krzaków,ściółki w lesie,sterty słomy,piwnice,tartak,dzikie wysypiska śmieci,ostoje dla ptaków i zwierząt)
8 razy usuwała miejscowe zagrożenia (połamane konary i gałęzie,wypadki drogowe,zatory na rzece,pomoc ptakom) Udział w akcji brało 133 strażaków.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W dniu 2 12 2012 r zastęp Jednostki Operacyjno Technicznej został zadysponowany przez Powiatowe Stanowisko Kierowania (PSK) w Dzierżoniowie do łabędzia z wbitym woblerem i żyłka w dziób.Ptak został schwytany, oswobodzony z w/w przedmiotów i wypuszczony na wolność.Jest to Nasza piąta interwencja na tym akwenie,łabędzie i inne ptaki wodne są nękane przez wandali i pseudo wędkarzy co widać na zdjęciu.
>>ZOBACZ ZDJĘCIA<<

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ W dniu 26maja 2012r Z okazji Dnia Ochrony Przeciw - Pożarowej spotkaliśmy się z dziećmi w bibliotece w Mościsku, podczas spotkania zaprezentowaliśmy sprzęt jakim posługujemy się podczas różnych akcji, omówiliśmy zachowanie się podczas zgłaszania przez telefon zauważonego pożaru lub innego zdarzenia. Następnie pokazaliśmy jak wykonać masaż serca i wykonać sztuczne oddychanie. Planujemy spotkać się z dziećmi kolejny raz w niedalekiej przyszłości.
ZOBACZ ZDJĘCIA
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ W dniu 11maja 2012r W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się powiatowe obchody "Dnia Strażaka", z naszej JOT zostali uhonorowani medalami następujący druhowie;
*Medalem im.Bolesława Chomicza przyznanym przez Zarząd Główny OSP RP został odznaczony
Ryszard Bednarek
*Medal Srebrny za zasługi dla Pożarnictwa nadany przez Zarząd Gminny OSP został uhonorowany Dh.
Daniel Bańkowski.
*Brązowe medale za zasługi dla Pożarnictwa otrzymali dh.
Wojciech Czapracki, oraz sympatyk straży Maik-Andreas Schulce-Nieden
ZOBACZ ZDJĘCIA
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ W dniu 10 kwietnia 2012r nasz zastęp został zadysponowany do Pożaru dachu na ul. Kilińskiego w Dzierżoniowie. Pod spodem galeria akcji gaśniczej.
ZOBACZ ZDJĘCIA
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dnia 23 marca 2012r odbył się XIV powiatowy TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ pt. Młodzież zapobiega pożarom, po wypełnieniu testów pisemnych nie wyłoniono zwycięzców, nastąpiła dogrywka i tu bez konkurencyjna okazała się Emilia Adamczyk, która za zajęcie pierwszego miejsca, dostała cenną nagrodę i będzie nas reprezentować na turnieju wojewódzkim w Henrykowie. Drugie miejsce zajął Krzysztof Dąbrowski, a trzecie Piotr Sawko. Po rozdaniu nagród uczestnicy turnieju udali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej W Dzierżoniowie na pokazy sprzętu i gaszenia ognia gaśnicą proszkową, można było podziwiać panoramę miasta z wysokości 37 m, oraz założyć aparat powietrzny i wejść do pomieszczenia zadymionego, Najbardziej zadowoleni byli Piotr Sawko i Krzysztof Dąbrowski którzy po założeniu sprzętu ODO i gaszeniu ognia poczuli się choć na chwilę jak prawdziwi zawodowcy.
ZOBACZ ZDJĘCIA
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dnia 21 marca 2012r. zostaliśmy zadysponowani przez PSK (Powiatowe Stanowisko Kierowania) w Dzierżoniowie do pomocy zastępom JRG Dzierżoniów. Płonęły nieużytki w Dzierżoniowie przy ul. Złotej, koło torów kolejowych, po ugaszeniu tego pożaru pojechaliśmy do innego pożaru do Włók gdzie paliła się trawa na rowie i od tej trawy zapaliła się sterta gałęzi.
ZOBACZ ZDJĘCIA
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Weekend 17-18 marca 2012r był bardzo pracowity dla naszego zastępu, gasiliśmy aż 10 razy suchą trawę, dzikie wysypiska śmieci, ostoje lęgową bażantów w Nowiźnie i około 3 ha młodnika w Gilowie, pozostałe interwencje były na terenie wsi Mościsko i miasta Dzierżoniów.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Jak Wojtek został strażakiem"
W dniu 5 marca 2012 r w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mościsku odbyły się XXXV pisemne eliminacje "Turnieju Młodzież Zapobiega Pożarom'.Po dogrywce o pierwsze miejsce wygrał Piotr Sawko, drugie miejsce zajął Kacper Dudka, trzecie Krzysztof Dąbrowski, oraz czwarte Emilia Adamczyk te osoby będą reprezentować nas na turnieju powiatowym w Dzierżoniowie, puchary zostały ufundowane i wręczone przez przedstawicieli Tutejszej jednostki OSP.
ZOBACZ ZDJĘCIA

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Statystyka naszej jednostki za rok 2011 :
Wyjazdów ogółem ( 20)

do pożaru ( 9 )
miejscowych zagrożeń ( 10 )
alarm fałszywy ( 1 )

Rok 2011 był dla naszej Jednostki bardzo pracowity, odnotowaliśmy ogółem 20 wyjazdów. W akcjach rat-gaśniczych brało udział 82 strażaków. Odnotowaliśmy 1 alarm fałszywy, Do miejscowych zagrożeń wyjeżdżaliśmy 10 razy (usuwaliśmy połamane konary i wiatrołomy, pompowaliśmy wodę, pomagaliśmy potrąconej sarnie, łabędziowi zaplątanemu w żyłkę, usuwaliśmy plamę oleju, 3 razy wyjeżdżaliśmy do wypadków samochodowych. Odnotowaliśmy aż 9 pożarów, gasiliśmy stery ze słomą, piwnice, poddasza, instalacje elektryczną, trawę i krzaki.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ W dniu 8 października 2011r. braliśmy udział w szkoleniu na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie celem ćwiczeń było zapoznanie się z techniką cięcia karoserii samochodu po wypadku.
ZOBACZ ZDJĘCIA
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ W dniu 18 lipca 2011r. braliśmy udział w szkoleniu na lotnisku w Mirosławicach, założeniem ćwiczeń było przyjmowanie w porze nocnej śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,w ćwiczeniach brały udział zastępy z powiatów ząbkowickiego,świdnickiego,dzierżoniowskiego.Po wylądowaniu śmigłowca było krótkie zapoznanie się ze sprzętem a następnie przeszliśmy do praktyki tzn. posadzenie i start maszyny za pomocą gestów dawanych rękoma, za pomocą latarek i sygnałów świetlnych.
ZOBACZ ZDJĘCIA
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Dnia 18 czerwca 2011r około godz. 10:18 zastęp Jednostki Operacyjno Technicznej w Mościsku został zadysponowany do pomocy w usuwaniu plamy oleju na terenie miasta Dzierżoniów i Bielawa.Działania nasze polegały na usunięciu plamy oleju za pomocą sorbentu od przejazdu kolejowego na Bielawę do skrzyżowania z ulicą Ząbkowicką.W usuwaniu zdarzenia brały udział zastępy JRG Dzierżoniów i OSP Ostroszowice .Zdjęcia zostały użyczone przez Pana Szymona Czerniawskiego www.czerwonesamochody.com
ZOBACZ ZDJĘCIA
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W dniu 2 czerwca 2011r Jednostka Operacyjno Techniczna z Mościska gościła z wizytą w Państwowym Domu Dziecka w Dzierżoniowie.Podczas naszej wizyty wręczyliśmy skromne upominki dla dzieci z okazji ich święta,następnie zaprezentowaliśmy sprzęt i wyposażenie wozu strażackiego,największym zainteresowaniem cieszył się sprzęt medyczny,oraz ratownictwa drogowego.W nie dalekiej przyszłości mamy zamiar wybrać się z wizytą do dzieci.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ W dniu 28 marca 2011r odbyły się XXXIV eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej" MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM'' na Zamku w Kliczkowie koło Bolesławca,w trzech grupach wiekowych,szkoły podstawowe, gimnazjalne i licealne.Naszą szkołę, szkoły podstawowe reprezentował Daniel Dąbrowski, który po testach pisemnych i ustnych zajął trzecie miejsce z 19,1pkt.na 24 pytania.Nagrodę przenośny odtwarzacz DVD, ufundowaną przez Lasy Państwowe i Komendę Wojewódzką PSP we Wrocławiu wręczył Komendant Wojewódzki st.bryg.Andrzej Szcześniak.GRATULACJE
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dnia 24 stycznia 2011roku zostaliśmy zadysponowani przez PSK w Dzierżoniowie do wypadku, który wydarzył się na drodze nr 382 w miejscowości Nowizna. Samochód Ford KA wpadł w poślizg i uderzył w drzewo od którego się odbił i wpadł do rowu. Ranną kobietę zabrało Pogotowie Ratunkowe. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowania ruchem, pomoc w załadunku samochodu na lawetę, całe działanie trwało ponad 5 godzin.
ZOBACZ ZDJĘCIA
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Statystyka naszej jednostki za rok 2010 :
Wyjazdów ogółem ( 17 )

do pożaru ( 5 )
miejscowych zagrożeń ( 11 )
alarm fałszywy ( 1 )
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A oto kilka naszych zdjęć :Zawody Strażackie w Mościsku

Zawody Strażackie w Mościsku

Akcja przeciwpowodziowa

Zmagania Sołtysów w Piławie Dolnej

Dożynki Wiejskie w Mościsku


MENU GŁÓWNE
Strona główna
Historia Mościska
Galeria zdjęć
Kalendarz Imprez
Rozkład PKP,BUSY
MOŚCISKO z satelity
Kontakty
ORGANIZACJE
Stowarzyszenie "Przystań Mościsko"
Ochrona Bioróżnorodności
Grupa Odnowy Wsi
Rada Sołecka
Ochotnicza Straż Pożarna
LKS "DĄB" Mościsko
Rada Parafialna
Klub Seniora 50 +
Koło Gospodyń Domowych
Koło Gospodyń Wiejskich
Szkoła Podstawowa

Gości Online:
Mamy na Stronie: 10935 zdjęćŁącznie Odwiedzin:

Google PageRank Checker

Zobacz:  - Mościsko i stawy  Stawy Mościsko jako aktrakcja turystyczna

Zobacz:  - Święto Niepodległości w gminie Mościsko  Święto Niepodległości w gminie Mościsko

Zobacz:  - MOŚCISKO - Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska 2009
Województwo:     Dolnośląskie
Powiat:               Dzierżoniowski
Gmina:                Dzierżoniów
Położenie:           50° 46' 51'' N
                          16° 35' 20'' E


Liczba ludności:    ok 1132

Czytaj Więcej

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nick:

Wiadomość:

Kod potwierdzający:


Wpisz kod potwierdzający:DavidDiefe
19/06/2018 12:05
dominikana http://cytotec.pao
loappolatore.com/a
rt/sildenafil-50-m
g-coupon/ [url=http://tadapo
x.paoloappolatore.
com/art/levitra-20
mg-2-comprimidos1/
]Levitra 20Mg 2 Comprimidos[/url]
[url=http://zit

DavidDiefe
19/06/2018 11:01
dominikana http://tadapox.pao
loappolatore.com/a
rt/buy-viagra-new-
york/ http://paoloappola
tore.com/dapoxetin
e/art/comprar-levi
tra-vardenafil/ http://paoloappola
tore.com/viagra/ar
t/viagra-prescript
i

DavidDiefe
19/06/2018 05:41
dominikana [url=http://lasix.
paoloappolatore.co
m/generic-viagra-a
mazon/24/]Generic Viagra Amazon[/url] http://cilias.paol
oappolatore.com/ar
t/sildenafil-viagr
a/ http://paoloappola
tore.com/art/silde

DavidDiefe
19/06/2018 04:38
dominikana http://cilias.paol
oappolatore.com/ar
t/sildenafil-5mg-t
ablets/ http://paoloappola
tore.com/doxycycli
ne/art/levitra-gen
erico-50-mg/ [url=http://zithro
max.paoloappolator
e.com/art/can-we-u
se

Israfacesix
19/06/2018 04:22
Израиль знакомств
а в Израиле [url=http://israfa
ce.com]ИзраиĐ
ťŃŒ знакомств
а, общение, любовь, флирт в Израиле подробнее
Ń